Domů > 00 - Cíl práce o experimentální poezii

00 - Cíl práce o experimentální poezii

 

00. Cíl práce

Mým záměrem rozhodně není sestavit úplnou antologii experimentální poezie. Sborníky těchto tendencí už léta existují.

V zahraničí to jsou: Mary Ellen Solt: Concrete Poetry: A World View (1968) (holý text dostupný on-line: http://www.ubu.com/papers/solt/index.html)

nebo Emmett Williams: An Anthology of Concrete Poetry (1967).

U nás zůstává v této oblasti nepokořen třísvazkový cyklus „lídrů" české experimentální poezie, autorské dvojice Josef Hiršal a Bohumila Grögerová: Experimentální poezie (1967) - antologie světové i české experimentální poezie; Slovo, písmo, akce, hlas (1967) - teoretické práce o experimentu v umění šedesátých let; Let let (1994) - záznamy ze zákulisí mezinárodní spolupráce experimentálních básníků šedesátých let.

Pouze českou situaci šedesátých let popisuje Josef Hiršal a Bohumila Grögerová v antologii Vrh kostek: Česká experimentální poezie (1993).

Česká současná experimentální poezie se zrcadlí v kulturně-literární revui PANDORA č. 14 s tématem: Experiment (2007).

Pro přehled 20. století jsem čerpal také z diplomové práce Jiřího Valocha: Experimentální poezie a její české realizace (1970), kterou mi poskytl Vědecko-výzkumný ústav AVU.

Zároveň navazuji na diplomovou práci kolegyně Kateřiny Bulínové: Vizuální poezie - obrazové texty v Evropě od starověku do raného novověku (2001) - kapitoly 2 - 4 jsou jejím stručným výtahem, revizí a doplněním.

Z tohoto základního výčtu pramenů je vidět, že experimentální poezie je velmi dobře zmapovaná a nepřinesl bych tedy ve své práci nic nového.

Mým hlavním cílem je prozkoumat celou tuto zajímavou hraniční oblast umění mezi literaturou a výtvarnictvím (a do jisté míry i hudbou) především pro sebe, pro svou tvorbu, pro své přemýšlení, protože právě na této hranici jsem našel nejvíc svou polohu (za vrcholnou část své práce považuji projekt Obraz jedna báseň a akci Svatba jedna báseň). Podnětné mi také přijde shrnout celou historii vizuální poezie do uceleného přehledného souboru.

Zároveň bych se chtěl pokusit o zpracování tohoto tématu popularizujícím způsobem, aby text dokázal oslovit jak studenty středních škol, tak učitele výtvarné výchovy i literatury, pro které je určena také didaktická realizace tématu. Můj výběr by měl dát základní informace a základní orientaci v nepřeberném množství kreací experimentální poezie a také v množství teoretických i historických textů o problematice experimentu na hranici výtvarna a literatury.

 

Doufám tedy, že zde postihnu všechny klíčové momenty ve vývoji experimentální poezie, že podám srozumitelně výklad o filozoficko-teoretických východiscích těchto tendencí a že dokážu propojit tuto teorii s praxí (uměleckou i učitelskou).

Kompletní text v PDF s obrázky a propojenými odkazy zde.